Την Τρίτη 4 Δεκεμβρίου , με αφορμή την Παγκόσμια ημέρα ατόμων με αναπηρία, οι μαθητές της ΣΤ τάξης με τους εκπαιδευτικούς Τσίγκα Δήμητρα, Παστού Νικολέτα , Ζέζα Εύη και Πεσματζόγλου Ευανθία επισκέφτηκαν το Πολυδύναμο Κέντρο του Δήμου Πάτρας «Αμπετ Χασμάν¨.

Αφού  ενημερώθηκαν για τους στόχους και τη λειτουργία του κέντρου ήρθαν σε επαφή με τους εκπαιδευόμενους βιωματικά μέσα από μουσικές και αθλητικές δράσεις. Με τη συνοδεία του μουσικού του Κέντρου και της μουσικού του σχολείου μας τραγούδησαν και στο τέλος χόρεψαν όλοι μαζί. Έπειτα στο προαύλιο έπαιξαν ομαδικά μπάσκετ.

Μια πραγματικά βιωματική δράση με πολλά συναισθήματα που έδωσε μεγάλη χαρά στους μαθητές μας αλλά και στους εκπαιδευόμενους του Κέντρου όπου όλοι μαζί κατέληξαν μια μεγάλη αγκαλιά.

Γιατί είμαστε όλοι ίσοι αλλά ταυτόχρονα και διαφορετικοί.